Seksuologia sądowa tom 3. Opiniowanie seksuologiczne w praktyce
Seksuologia sądowa zajmuje się zagadnieniami zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od oczekiwań społecznych lub naruszających obowiązujący porządek prawny.
Jednym z zadań seksuologii sądowej jest merytoryczne przygotowanie specjalistów, którzy będą współpracować z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłych. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne jest niezbędne w wielu postępowaniach wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia.
W poszczególnych tomach omówiono zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjologiczne, kryminologiczne, prawne i opiniodawcze. Czytelnicy znajdą w rozdziałach najnowsze piśmiennictwo i wyniki badań prowadzonych w wiodących ośrodkach zajmujących się zagadnieniami patologii seksualnej.
W kolejnych tomach omówiono:: teorie, modele, badania, opiniowanie seksuologiczne w sprawach karnych, cywilnych i nieletnich, praktyczne aspekty opiniowania seksuologicznego, wiktymologię.
Znajomość przepisów prawa, którymi rządzi się proces karny, jest niezbędna biegłemu do nawiązania efektywnej współpracy z organami procesowymi. Biegli seksuolodzy mają wiedzę specjalistyczną, lecz czasem brakuje im umiejętności sporządzania opinii zgodnie z wymogami procedury karnej na rzecz organu zlecającego. Błędy wynikające z braku doświadczenia, a także unikanie doszkalania się uderzają w sprawność postępowań i prawo do sprawiedliwego wyroku.
Trzeci tom „Seksuologii sądowej”, podobnie jak dwa poprzednie, ma za zadanie dostarczenie aktualnego zasobu wiedzy z seksuologii sądowej niezbędnej biegłym seksuologom, kandydatom na biegłych oraz pracownikom organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości do rzetelnego wykonywania ich obowiązków.
Tom składa się z siedmiu rozdziałów, których tematyka skoncentrowana jest na praktycznych aspektach opiniowania sądowo-seksuologicznego w sprawach karnych.
Pierwszy rozdział omawia zmiany dokonane w opracowanej przez WHO Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, rewizja 11 (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, 11th revision, ICD-11).
W rozdziale drugim przeczytamy o ocenie prawdopodobieństwa ponownego popełnienia czynu zabronionego przez osobę dotkniętą zaburzeniami preferencji seksualnych, która dopuściła się przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej innych osób.
Trzeci rozdział przedstawia zagadnienia związane ze specyfiką opiniowania sądowo-seksuologicznego w szczególnych przypadkach:: niepełnosprawności intelektualnej, spektrum autyzmu, hiperseksualności/kompulsyjnych zachowań seksualnych oraz kazirodztwa.
Rozdział czwarty omawia rodzaje oraz przyczyny błędów występujących w opiniach sądowo-seksuologicznych.
W piątym rozdziale przedstawiono punkty widzenia na zagadnienie profilowania kryminalnego w sprawach o przemoc seksualną.
Rozdział szósty poświęcono leczeniu preferencyjnych sprawców przestępstw seksualnych.
W rozdziale siódmym omówiono istotne zagadnienia dotyczące etyki zawodowej biegłych seksuologów.
Seksuologia sądowa jest adresowana nie tylko do seksuologów, psychiatrów i psychologów, lecz także prawników (sędziów, prokuratorów, obrońców).
„Seksuologia sądowa” pod redakcją Andrzeja Depko i Aleksandry Krasowskiej to monografia bardzo nowoczesna, spójna i przemyślana. Wypełnia lukę w dostępnej literaturze specjalistycznej, jak i z pewnością wzbudzi zainteresowanie specjalistów z innych dziedzin medycyny, psychologów, socjologów, a także prawników. Ten wartościowy podręcznik powinien stać się pozycją obowiązkową w bibliotece każdego seksuologa. Gorąco polecam lekturę „Seksuologii sądowej” zarówno seksuologom, jak i psychiatrom, ginekologom, psychologom, studentom oraz prawnikom. Jestem przekonana, że publikacja ta, oprócz dostarczenia rzetelnych informacji klinicznych, przyczyni się do podniesienia jakości wydawanych opinii sądowo-seksuologicznych.
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop,
Spis treści:
1. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne w świetle zmian klasyfikacji ICD-11
2. Ocena prawdopodobieństwa ponownego popełnienia przestępstwa przez osobę z zaburzeniami preferencji seksualnych
3. Problematyka opiniowania w zakresie zdrowia seksualnego w sprawach karnych w wybranych grupach
3A. Opiniowanie seksuologiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną (NI), spektrum autyzmu (SA) i hiperseksuałnością/kompulsyjnymi zaburzeniami seksualnymi
3B. Aktywność seksualna w rodzinie przekraczająca normy prawne
4. Błędy w opiniowaniu sądowo-seksuologicznym. Rodzaje i przyczyny
5. Profilowanie kryminalne w sprawach o przemoc seksualną
5A. Profilowanie kryminalne sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej - podstawy
5B. Zastosowanie metod statystycznych w charakterystyce sprawców przestępstw seksualnych
6. Leczenie preferencyjnych sprawców przestępstw seksualnych
7. Etyka zawodowa biegłego seksuologa
8. Dylematy etyczne w opiniowaniu sądowo-seksuologicznym - spojrzenie biegłego psychiatry
Addenda
a. Kodeks etyczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego
b. Zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie seksuologii dotyczące leczenia preferencyjnych sprawców przestępstw seksualnych
Piśmiennictwo
Skorowidz