Niniejsza książka, napisana przez czołowego eksperta w dziedzinie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz terapii par i rodzin, jest rezultatem połączenia nowatorskich badań i mądrości klinicznej. Frank M. Dattilio pokazuje, w jaki sposób techniki terapeutyczne - początkowo opracowane z myślą o indywidualnych pacjentach - zostały z powodzeniem zaadaptowane do pracy z parami i rodzinami zmagającymi się z problemami w związku oraz ze stresującymi zdarzeniami życiowymi.
Książka łączy najnowszą wiedzę z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej z teoriami i ustaleniami dotyczącymi systemów rodzinnych, przywiązania, neurobiologii i regulacji emocji. Autor przedstawia praktyczne wnioski z badań pozwalające lepiej zrozumieć trudności, które skłaniają pary i rodziny do podjęcia terapii, oraz mechanizmy zmiany terapeutycznej. Koncentrując się na podstawowych założeniach i zasadach przeprowadzania interwencji, opisuje skuteczne metody: identyfikacji i modyfikacji myśli automatycznych, restrukturyzacji dysfunkcjonalnych schematów w kontekście rodziny, pracy nad problemami związanymi z regulacją emocji, poprawy umiejętności komunikowania się i rozwiązywania problemów, dokonywania wzajemnie uzgodnionych zmian w zachowaniu, ćwiczenia i utrwalania nowych umiejętności.
Terapia poznawczo-behawioralna par i rodzin dostarcza niezbędnych narzędzi wszystkim klinicystom leczącym pary i rodziny, w tym terapeutom oraz doradcom małżeńskim i rodzinnym, psychologom klinicznym, pracownikom socjalnym, opiekunom duszpasterskim i psychiatrom. To nieocenione źródło wiedzy dla studentów i adeptów psychoterapii.
Dr Frank M. Dattilio wykłada na wydziałach medycznych Uniwersytetu Harrarda i Uniwersytetu Pensylwanii. Prowadzi także prywatną praktykę w zakresie psychologii klinicznej i sądowej oraz terapii małżeństw i rodzin w Alłentown w Pensylwanii.
Spis treści:
- Wprowadzenie
- Mechanizm zmiany w terapii par i rodzin
- Miejsce schematu w terapii poznawczo-behawioralnej
- Znaczenie procesów neurobiologicznych
- Metody diagnozy klinicznej
- Techniki poznawczo-behawioralne
- Zagadnienia specjalne
- Rozszerzenia terapii poznawczo-behawioralnej
- Przykłady kliniczne
- Epilog
Dodatek A Kwestionariusze i skale dla par i rodzin
Dodatek B Zapis dysfunkcjonalnych myśli
Bibliografia
Indeks