Psychoterapia psychodynamiczna to jeden z wiodących kierunków współczesnej psychoterapii. W swoich założeniach opiera się na koncepcjach psychoanalitycznych, które z biegiem czasu ewoluowały ku integracji ze współczesnymi osiągnięciami naukowymi. Niniejszy podręcznik w syntetyczny sposób przybliża teoretyczne podstawy podejścia psychodynamicznego, uzupełniając je przykładami z praktyki klinicznej, a także wprowadzając konteksty związane z odkryciami neuronauki.??
Adepci psychoterapii sięgają zazwyczaj po podręczniki pomagające w tworzeniu psychodynamicznej konceptualizacji problemów psychologicznych leczonych pacjentów. Bardziej doświadczeni terapeuci korzystają z literatury by uporządkować myśli bądź określić kierunek postępowania leczniczego. Ten podręcznik został napisany z myślą o obu grupach.???
Zespół specjalistów, praktykujących psychoterapię w różnych ośrodkach leczniczych i reprezentujących odmienne style pracy w podejściu psychodynamicznym, we współpracy z kanadyjską neuropsychoanalityk dr Katherine Harper, podjął się objaśnienia podstaw teorii psychoanalitycznych, poszczególnych etapów procesu terapeutycznego oraz zagadnień uzupełniających. Zamysłem było wsparcie psychoterapeutów w ich w rozwoju szkoleniowym i zawodowym.?
Zgodnie z założeniem autorów, podręcznik odnosi się do obowiązujących standardów szkolenia psychoterapeutycznego oraz dostarcza argumentów, przemawiających za pozycją psychoterapii psychodynamicznej w toczącym się sporze o naukowe standardy w psychoterapii. Każdy rozdział zawiera odniesienia do teorii, neuronauki i praktycznego zastosowania opisywanych pojęć. Pod tym względem jest to pozycja unikalna na polskim rynku wydawniczym.