Terapia zaburzeń odżywiania, takich jak jadłowstręt psychiczny lub bulimia, koncentrowała się do niedawna na pomocy w kontrolowaniu emocji i powstrzymywaniu pewnych zachowań.
Książka Radykalnie otwarta terapia dialektyczno-behawioralna (RO DBT) w zaburzeniach odżywiania rzuca nowe światło terapię zaburzeń odżywiania i proponuje coś, co dla wielu pacjentów było dotąd brakującym elementem układanki.
Autorki zachęcają czytelnika do zgłębienia tematów nadmiernej kontroli emocjonalnej, do przyjrzenia się takim uczuciom jak zazdrość, rozgoryczenie i wstyd. Skupiają się na samotności emocjonalnej, która zazwyczaj leży u podstaw wielu zaburzeń psychicznych i kładą nacisk na sygnalizację społeczną jako podstawowy mechanizm zmiany. Podejmują złożone problemy i proponują rozwiązania za sprawą opisanych w książce umiejętności i arkuszów ćwiczeń.
Książka łączy w sobie różne perspektywy. Jest pouczająca, wnikliwa i skłaniająca do refleksji. Stanowi niezwykle cenny wkład w dziedzinie terapii zaburzeń odżywiania i jest bezkonkurencyjną pozycją na rynku dla osób zmagających się z problemami odżywiania.