W Klinice Portman w Londynie, od momentu jej założenia na początku lat 30. XX wieku, stosuje się podejście psychoanalityczne w celu zrozumienia i leczenia pacjentów agresywnych, perwersyjnych oraz popełniających przestępstwa. Wszyscy pacjenci kliniki przekroczyli wcześniej granicę między fantazją i impulsywnym rozegraniem w działaniu, odrzucając tym samym zasady prawne i moralne oraz fizycznie raniąc swoje ofiary.
Przemoc, będąca elementem wszystkich zachowań agresywnych, perwersyjnych i przestępczych, wprowadza zamęt nie tylko w umyśle ofiary (czy to będzie nią jednostka, czy społeczeństwo), lecz także sprawcy. Książka ta powstała nie tylko po to, by zaprezentować następstwa przemocy, której ofiarą padły umysły naszych pacjentów, albo szczegółowo skatalogować popełnione przez nich lub na nich przestępstwa. Pragniemy wskazać na ważną rolę osoby zajmującej się leczeniem.
W książce omawiamy trudności wpisane w tego rodzaju pracę, chcemy też dać nadzieję tym, którzy niekiedy odnoszą wrażenie, że zajmują się przypadkami beznadziejnymi. Ci pacjenci czują się niczym zbłąkane dusze, a jedyną szansę odnajdują w przekonywaniu samych siebie, że z mistrzowską precyzją zdołają przejąć kontrolę nad sytuacją i zapanować nad swoimi przeżyciami, dlatego stale dążą do wyprowadzenia z równowagi osoby, która stara się im pomóc. Mimo tak niesprzyjających warunków pracy otuchy dodaje myśl, że wzajemna pomoc oraz dzielenie się doświadczeniami okaże się inspirujące. Żywimy nadzieję, że lektura niniejszej książki będzie elementem tego procesu.
(fragm. Wprowadzenia)
Spis treści;
Wprowadzenie
David Morgan, Stanley Ruszczynski
- Klinika Portman. Rys historyczny
Carlos Fishman, Stanley Ruszczynski - Problematyka niektórych zjawisk psychicznych. Agresja i przemoc jako rozwiązania perwersyjne
Stanley Ruszczynski - Wewnętrzna para i kompleks Edypa w przypadkach perwersji
David Morgan - Wkład teorii psychoanalitycznej w ocenę ryzyka i zarządzanie nim
Jessica Yakeley - Psychoanalityczne aspekty ryzyka w procesie pomieszczania niebezpiecznych pacjentów leczonych w warunkach maksymalnego zabezpieczenia
Carine Minne - Kobiety perwersyjne – ich unikalna psychopatologia
Dorothy Lloyd-Owen - Od gryzienia do kąśliwości. Prawidłowy rozwój agresji
Marianne Parsons - Sygnały znad krawędzi. Psychoterapia trudnych nastolatków
Ann Horne - Kompulsywne korzystanie z seksu wirtualnego i pornografii internetowej. Uzależnienie czy perwersja?
Heather Wood - Transseksualizm. Nowe szaty cesarza
Az Hakeem - Wykorzystywanie przez osoby perwersyjne ciała – własnego i innych osób
David Morgan - Problemy etyczne dotyczące leczenia pacjentów z pedofilią
John Woods - System sądowy a świat wewnętrzny przestępcy. Rozważania o pracy konsultanta sądowego
Richard Davies
Bibliografia