Zwięzły i praktyczny podręcznik terapii poznawczej przeznaczony zarówno dla doświadczonych psychoterapeutów, jak i dla tych, którzy stawiają w tej dziedzinie dopiero pierwsze kroki. Czytelnik znajdzie w nim: szczegółowe omówienie poznawczych modeli zaburzeń lękowych, włącznie z ich nowymi kierunkami rozwoju; najnowsze zastosowania terapii poznawczej; przykłady kliniczne pokazujące zastosowanie technik terapeutycznych w prawdziwych sytuacjach; dokładną charakterystykę najważniejszych zaburzeń lękowych; informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu w prowadzeniu terapii poznawczej.
Książka ta kładzie nacisk na projektowanie i wdrażanie interwencji czystej terapii poznawczej. Zawiera ogólne omówienie diagnozy i podstawowych cech terapii poznawczej, a także praktyczne wskazówki dotyczące opracowywania i wykonywania eksperymentów behawioralnych, zadań domowych oraz metod reatrybucji werbalnej. Na końcu zamieszczono kwestionariusze, skale ocen oraz inne materiały, które można wykorzystać w pracy z pacjentem.
"Adrian Wells wyczerpująco omówił w swej książce popznawczy model zaburzeń lękowych i pokazał, w jaki sposób szczegółowe poznwcze konceptualizacje konkretnych zaburzeń decydują o wyborze interwencji terapeutycznych. Książka ta zawiera najbardziej aktualną teorię zaburzeń lękowych, która w dużej części została stworzona przez autora. Doktor Wells przedstawiam wiele skutecznych, łatwych do zastosowania technik poznawczych i żywe przykłady z praktyki klinicznej. Wartość tej publikacji docenią zarówno studenci, jak i wytrawni terapeuci."
Aaron T.Beck
Spis treści:
Nota o autorze
Przedmowa
- Wprowadzenie - teoria poznawcza i modele lęku
- Diagnoza - przegląd
- Terapia poznawcza - podstawowe cechy
- Terapia poznawcza - podstawowe techniki
- Zaburzenie lękowe z napadami paniki
- Hipochondria - lęk o zdrowie
- Fobia społeczna
- Uogólnione zaburzenie lękowe
- Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne
- Dalsze kierunki rozwoju terapii poznawczej
Skale oceny
Dodatek
Bibliografia
Indeks