Konsultacja kliniczna w pediatrii to podręcznik dla zabieganych pediatrów klinicystów. Każda z pięciu części zawiera spójną i usystematyzowaną wiedzę na temat konkretnych chorób i problemów klinicznych, a także wiele cennych informacji skondensowanych w diagramach, tabelach i wzorach.
Część I - zatytułowana Diagnostyka różnicowa, omawia rozpoznanie róźnicowe prawie 50 najczęściej spotykanych chorób. Część II - Algorytmy kliniczne pomagają czytelnikowi w dojściu do prawidłowej diagnozy. Część III - Siatki centylowe, wzory, tabele i testy - zawiera niezbędne w praktyce tabele, schematy, równania i wykresy. W tej części treść jest pogrupowana w szerokich dziedzinach medycyny, takich jak dermatologia, rozwój człowieka, medycyna ratunkowa (oparzenia, wstrząsy), równania i nomogramy, wykresy wzrostu, neurologia, medycyna sportowa i ortopedia, a także wykresy wybranych czynności życiowych oraz wyniki badań laboratoryjnych i ich interpretacja. Część IV - Profilaktyka. Część V - omówiono w niej prawie 400 jednostek chorobowych w układzie alfabetycznym.
W książce znajdziemy także wiele innych ważnych zagadnień, między innymi: kalendarz szczepień, metody zapobiegania egzotycznym i przewlekłym chorobom zakaźnym oraz uodporniania na nie, wskazówki dietetyczne i zawartość niektórych odżywek, badania przesiewowe młodzieży, metody kontroli urodzeń dla nastolatków, sposoby walki z nikotynizmem, ryzyko związane z międzynarodową adopcją, problemy związane z odbywaniem kary więzienia przez rodziców, a przebywaniem dziecka w rodzinie zastępczej, a także badania przesiewowe zalecane w tych sytuacjach oraz badania podstawowe i dodatkowe do przeprowadzenia w przypadku depresji rodzica.
Spis treści:
- Część 5. Choroby i dolegliwości