Mimo upływu lat i powstania nowych metod diagnostyki obrazowej, testów klinicznych i palpacji badanie ortopedyczne według Cyriaxa pozostaje najbardziej uniwersalnym, prostym i logicznym systemem służącym do wstępnej oceny tkanek narządu ruchu dla terapeutów dążących do postawienia prawdopodobnego rozpoznania, symptomatycznej i dokładnej lokalizacji uszkodzonej tkanki. Dotychczas nikomu nie udało się stworzyć badania standardowego danego stawu, które przeanalizuje większość tkanek w danym obszarze w tak krótkim czasie, z wyciągnięciem tak wielu konkluzji klinicznych. Tutaj należy doszukiwać się geniuszu dr. Cyriaxa w niewyobrażalnej prostocie rozpoznawania i tłumaczenia skomplikowanych obrazów klinicznych na podstawie anatomii stosowanej i biomechaniki.
Podręcznik Medycyna ortopedyczna według Cyriaxa to dziedzictwo wiedzy i doświadczenia dr. Cyriaxa w najpiękniejszej formie, zaktualizowane o badania naukowe, unowocześnione, przeanalizowane i kontynuowane, ale co najważniejsze niezmienne. Autorki wskazują w sposób niezwykle precyzyjny na istotność kliniczną diagnozy, a co za tym idzie doboru celowanego leczenia.
Polski czytelnik po raz pierwszy spotyka się z podejściem opartym na tak kompleksowym i precyzyjnym modelu leczenia uszkodzeń narządu ruchu. Zostanie poprowadzony przez niespotykany dotąd w literaturze, wnikliwy proces rozumowania klinicznego, zakończony precyzyjnym rozpoznaniem opierającym się na Evidence Based Medicine wraz z postępowaniem leczniczym wspartym praktycznymi technikami w postaci elementów medycznego treningu terapeutycznego, mobilizacji/ manipulacji stawów, iniekcji i infiltracji czy głębokiego masażu poprzecznego. Tworzy to podręcznik uniwersalny dla każdego specjalisty, który zajmuje się leczeniem chorób narządu ruchu, a przede wszystkim dla fizjoterapeutów i lekarzy.
Redaktor wydania polskiego
mgr Maciej Rębisz
Specjalista fizjoterapii
Międzynarodowy instruktor medycyny ortopedycznej według Cyriaxa
Spis treści :
-
- CZĘŚĆ 1 Podstawy medycyny mięśniowo-szkieletowej
- Wprowadzenie do Części 1
- 1 Wnioskowanie kliniczne w medycynie układu mięśniowo-szkieletowego
- 2 Tkanki miękkie układu mięśniowo-szkieletowego
- 3 Gojenie tkanek miękkich
- 4 Techniki terapeutyczne w medycynie układu mięśniowo-szkieletowego
- CZĘŚĆ 2 Praktyczne zastosowanie medycyny mięśniowo-szkieletowej
- Wprowadzenie do Części 2
- 5 Staw barkowy
- 6 Staw łokciowy
- 7 Stawy nadgarstka i dłoń
- 8 Szyjny odcinek kręgosłupa
- 9 Piersiowy odcinek kręgosłupa
- 10 Staw biodrowy
- 11 Staw kolanowy
- 12 Staw skokowy i stopa
- 13 Lędźwiowy odcinek kręgosłupa
- 14 Staw krzyżowo-biodrowy
- CZĘŚĆ 3 Materiały dodatkowe
- Wprowadzenie do Części 3
- Dodatek 1: Narzędzia oceny: diagramy o typie „GWIAZDY”;
- Karta badania dla kręgosłupa lędźwiowego; mierniki rezultatu
- Dodatek 2: Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dla technik manipulacyjnych kręgosłupa
- Dodatek 3: Edukacja w medycynie mięśniowo-szkieletowej