Prawidłowy dostęp operacyjny obejmuje określenie najkrótszej możliwej drogi dotarcia do operowanego narządu, z uwzględnieniem możliwości poszerzenia rany operacyjnej. Jednocześnie należy dążyć do uwidocznienia tego narządu w taki sposób, by możliwe było wycięcie go wraz z marginesem tkanek zdrowych oraz wykonanie ewentualnej limfadenektomii regionalnej.
Takie postępowanie ma na celu zapewnić radykalność zabiegu, od której zależy dalsze postępowanie w terapii pacjenta z chorobą nowotworową. Ponadto znajomość wszystkich elementów, które wpływają na technikę i lokalizację cięcia chirurgicznego, oraz wiedza o udziale tych czynników w prawidłowym procesie gojenia rany są podstawowymi warunkami właściwego przygotowania pacjenta do leczenia onkologicznego.
Terapia nowotworów przewodu pokarmowego stała się leczeniem interdyscyplinarnym, w którym biorą udział specjaliści onkologii klinicznej, radioterapii, chirurgii oraz wielu innych. Dlatego do współtworzenia monografii zaproszono grono ekspertów z różnych dziedzin, zarówno lekarzy praktyków (mikrobiologia, chirurgia), jak i przedstawicieli nauk podstawowych.
Jacek Zieliński