Bóle głowy są częstym objawem, a także poważnym wyzwaniem diagnostycznym dla lekarza. Z uwagi na znaczne rozpowszechnienie wywierają istotne niekorzystne oddziaływanie społeczne i ekonomiczne na systemy ochrony zdrowia. Są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Wiele osób odczuwa je codziennie lub prawie codziennie. Bóle głowy występują we wszystkich grupach wiekowych, w tym u dzieci i młodzieży. Postrzegane są przez chorego jako objaw groźnego procesu chorobowego i zawsze budzą lęk o zdrowie i życie. W wielu przypadkach nawrotowych bólów głowy chorzy leczą się sami, co prowadzi do nadużywania leków i rozwoju polekowych bólów głowy.
Światowa Organizacja Zdrowia promuje szerzenie oświaty zdrowotnej w tym obszarze zarówno wśród personelu medycznego, jak i społeczeństw. W konsekwencji na całym świecie, równie w Polsce, powstają specjalistyczne poradnie dla chorych z bólami głowy i stowarzyszenia chorych na określone rodzaje bólów głowy, np. stowarzyszenia chorych na migrenę czy klasterowy ból głowy.
W naszym kraju w szkoleniu lekarzy i personelu medycznego ważną rolę odgrywa Polskie Towarzystwo Bólów Głowy powołane w 1997 roku z inicjatywy nestora polskiej neurologii i uznanego w świecie specjalisty prof. Antoniego Prusińskiego. Zrzesza ono lekarzy różnych specjalności zajmujących się bólami głowy, prowadzi szkolenia i warsztaty naukowe.
Publikacja dostarcza jak najwięcej informacji praktycznych i z zakresu nauk podstawowych, które służą poznaniu istoty choroby, oraz omawia aktualne kierunki badań nad bólami głowy, a także zasady i metody ich leczenia.
Zalety publikacji::
- nowa klasyfikacja bólów głowy ICHD-3 (przedstawiona w wersji tabelarycznej i omówiona)
- informacje praktyczne i z zakresu nauk podstawowych, które służą poznaniu istoty choroby, oraz omówienie aktualnych kierunków badań nad bólami głowy, a także zasady i metody ich leczenia
- opis i zasady stosowania nowych leków wykorzystywanych w leczeniu migreny:: przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko peptydowi CGRP, gepantów i toksyny botulinowej, zaktualizowane i rozbudowane informacje dotyczące leczenia tryptanami
- opisy metod leczenia interwencyjnego bólów głowy:: neurostymulacji, blokad, dekompresji mikronaczyniowej i in.
Spis treści:
- Bóle głowy w historii medycyny
- Bóle głowy jako problem społeczny
- Badanie chorego z bólem głowy
- Patofizjologia bólu głowy
- Podział bólów głowy
- Jakość życia chorych z bólem głowy
- Bóle głowy uwarunkowane chorobami somatycznymi i psychicznymi
- Migrena
- Ból głowy typu napięciowego
- Trójdzielno-autonomiczne bóle głowy
- Neuralgie i nerwobóle czaszkowe
- Objawowe bóle głowy
- Piorunujący ból głowy
- Przewlekłe bóle głowy
- Bóle głowy po urazach i związane z wysiłkiem fizycznym
- Kręgopochodny ból głowy
- Bóle głowy związane ze zmianą ciśnienia wewnątrzczaszkowego
- Inne rzadko występujące pierwotne bóle głowy
- Bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków
- Leczenie interwencyjne bólów głowy
- Niefarmakologiczne metody leczenia bólów głowy