Książka Przesiewowe badania słuchu i wzroku u dzieci – przewodnik dla lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych to publikacja przydatna w codziennej praktyce pediatrycznej, oparta na wiedzy i doświadczeniu Autorów oraz aktualnych zaleceniach.
Cześć pierwsza to kompendium wiedzy na temat niedosłuchu u dzieci. Autorzy omawiają rodzaje niedosłuchu, sposoby diagnozowania oraz najczęściej rozpoznawane choroby uszu wymagające leczenia szpitalnego. W sposób szczególny skupiają się na problemie zaburzeń percepcji słuchowej, niedosłuchu zmysłowo-czuciowego oraz badaniach przesiewowych słuchu u noworodków i dzieci starszych. Badania te, ujęte w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu są najskuteczniejszym sposobem wczesnego wykrywania niedosłuchu i, co za tym idzie, wdrożenia wczesnego leczenia.
Druga część poświęcona została problemom okulistycznym w pediatrii. Pediatra i lekarz rodzinny odgrywają ważną role? w rozpoznaniu zez>a, jaskry, zaćmy czy innych chorób i skierowaniu dziecka na konsultacje? do okulisty. Wczesne wykrycie schorzenia umożliwia postawienie właściwej diagnozy przez okulistę, jak najszybsze podjęcie terapii, a co za tym idzie pozwala na zachowanie odpowiedniego widzenia, a niejednokrotnie na uratowanie życia dziecka.
Spis treści:
PRZESIEWOWE BADANIA SŁUCHU U DZIECI
1. Niedosłuch u dzieci – definicja, rodzaje, przyczyny
2. Centralne zaburzenia słuchu (zaburzenia przetwarzania słuchowego)
3. Badania słuchu i ICH interpretacja
4. Program badań przesiewowych słuchu u dzieci
5. Podstawowe choroby uszu podlegające ocenie pediatrycznej
RZESIEWOWE BADANIA WZROKU U DZIECI
6. Wybrane schorzenia narządu wzroku u dzieci
7. Schorzenia wymagające pilnego skierowania do okulisty
8.Przesiewowe badanie wzroku u dzieci