Podręcznik Wprowadzenie do analizy środków leczniczych został przygotowany pod redakcją prof. dr hab. n. farm. Anny Gumieniczek. Publikacja zbiera w całość większość zagadnień dotyczących klasycznej analizy chemicznej środków leczniczych, przechodząc od zagadnień ogólnych do szczegółowych.
Poruszono w nim zagadnienia dotyczące m.in. badań wstępnych substancji leczniczych, prób spalania, jakościowej analizy elementarnej, wykrywania kationów i anionów, reakcji grup funkcyjnych oraz wspólnych grup leków, analizy tożsamościowej przykładowych substancji leczniczych, form leków, leków złożonych, a także badań czystości substancji leczniczych oraz klasycznej analizy ilościowej. Książka zawiera także elementy chemii leków, co ułatwia naukę i pozwala na zdobycie wszechstronnej wiedzy o najważniejszych środkach leczniczych. Ważnym aspektem publikacji jest uwzględnienie wymagań farmakopealnych w zakresie czystości leków i omówienie badań służących do takiej oceny.
Podręcznik jest przeznaczony dla czytelnika, który opanował wiedzę z zakresu chemii nieorganicznej, chemii organicznej i chemii analitycznej, co pozwoli mu zapoznać się i ugruntować wiedzę z zakresu klasycznej analizy leków, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym.
Spis treści:
- Badania wstępne substancji leczniczych
- Próby spalania
- Jakościowa analiza elementarna
- Wykrywanie kationów i anionów
- Reakcje grup funkcyjnych
- Reakcje wspólne grup leków
- Analiza tożsamościowa przykładowych substancji leczniczych
- Analiza form leków
- Analiza leków złożonych
- Badanie czystości substancji leczniczych
- Klasyczna analiza ilościowa
- Ocena statystyczna wyników analizy
- Nazewnictwo wielofunkcyjnych związków organicznych
- Klasyfikacja anatomiczno-terapeutyczno-chemiczna (indeks ATC)
- Monografie szczegółowe substancji leczniczych