Podręcznik obejmuje wszystkie działy endokrynologii z wyraźnym podkreśleniem elementów klinicznych, diagnostycznych, różnicowych i terapeutycznych. Przedstawione w rozdziałach dane są aktualne, uwzględniono także postępy i nowości w tej dziedzinie.
Najważniejszym elementem w moim przekonaniu jest diagnostyka poszczególnych chorób ukazana we wszystkich rozdziałach za pomocą graficznych przedstawień kolejnych etapów postępowania. Podstawą działalności lekarskiej jest bowiem umiejętność wysunięcia podejrzenia danej choroby, a potem przeprowadzenie właściwego postępowania diagnostycznego. W momencie postawienia rozpoznania istotne jest właściwe różnicowanie chorób - ten element w podręczniku jest również szczegółowo pokazany. Na uwagę zasługują zdjęcia chorych oraz obrazy radiologiczne, tomograficzne i rezonansowe zmienionych narządów. Również elementy terapii ujmują w sposób praktyczny podstawowe działania.
Książka w moim przekonaniu jest przeznaczona dla studentów medycyny, lekarzy specjalizujących się m.in. w chorobach wewnętrznych oraz internistów i lekarzy rodzinnych. W tym kontekście szczególnie godne podkreślenia jest ujęcie na początku każdego rozdziału planu umiejętności do opanowania. Po każdym rozdziale przedstawiono opis przypadku, który w sposób praktyczny pokazuje problemy kliniczne, diagnostyczne i terapeutyczne. Rozdziały są zakończone pytaniami sprawdzającymi z podaniem właściwych odpowiedzi; podobnie kończy się cała książka. To pozwala zweryfikować przyswojone wiadomości.
Omówione wyżej zalety powodują, że podręcznik „Podstawy endokrynologii jest godny polecenia. Myślę, że jego znajomość pogłębi wiedzę teoretyczną i praktyczną młodych lekarzy.
Konsultant Krajowy w dziedzinie Chorób Wewnętrznych Prof. dr hab. n. med. Jacek Imiela
Spis treści:
I. Choroby tarczycy
II. Choroby przytarczyc
III. Choroby nadnerczy
IV. Choroby przysadki
V. Nowotwory neuroendokrynne i zespoły wielogruczołowe
VI. Otyłość
VII. Zagadki kliniczne i sprawdzające pytania testowe