Książka, którą właśnie oddajemy do rąk czytelników, dotyczy szczególnej, ale systematycznie się powiększającej grupy chorych. Są to osoby po przeszczepieniu wątroby. Trzeba pamiętać, że liczba wykonanych zabiegów przeszczepienia wątroby stale wzrasta, a pacjenci po udanych operacjach dzięki nowoczesnemu leczeniu prowadzą normalne życie. Ta grupa chorych jest szczególna także dlatego, że osoby z przeszczepioną wątrobą korzystają z pomocy lekarzy różnych specjalności. Zazwyczaj nie potrzebują one od razu konsultacji transplantologa. Z większością problemów może sobie poradzić lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog czy lekarz każdej innej specjalizacji, zwłaszcza jeśli głównym problemem chorego nie są powikłania związane z przeszczepieniem. Transplantacja wątroby w praktyce w takich sytuacjach okazuje się bardzo pomocna. Czytelnik znajdzie w niej praktyczne wskazówki dotyczące wskazań, przeciwwskazań i kryteriów do przeszczepienia wątroby. Autorzy w bardzo przystępny sposób tłumaczą również aspekty techniczne operacji przeszczepienia wątroby, dzięki czemu lekarze innych specjalności niż chirurgia mogą rozszerzyć swoją wiedzę na temat tego obszaru medycyny. Jedna z najważniejszych części książki to rozdział dotyczący prowadzenia chorego po operacji i zawierający odpowiedzi na liczne pytania obejmujące różne aspekty życia i leczenia pacjenta - od aktywności fizycznej, możliwości podróży, stosowania leków, kontrolnych badań po tak zwyczajne czynności jak opalanie się.
Atrakcyjność i walory poznawcze książki podnoszą zgromadzone w niej zdjęcia, tabele i ilustracje. Dodatkowo wybrana przez Autorów forma pytań i odpowiedzi ułatwia zgłębianie tej bardzo przecież specjalistycznej wiedzy o transplantacji wątroby.
Należy również podkreślić znaczenie ostatniego rozdziału książki - „Historie pacjentów” mogą mieć dla lekarzy szczególny walor poznawczy i edukacyjny, pozwalają bowiem zrozumieć pacjenta, wniknąć w jego emocje i spojrzeć na jego problemy niejako z „drugiej strony”. Ilustrowane zdjęciami relacje osób po przeszczepieniu stanowią bardzo cenne uzupełnienie podręcznikowej części książki.
Transplantologia wątroby w praktyce skierowana jest do wszystkich lekarzy i studentów medycyny. Szczególnie polecamy ją lekarzom rodzinnym, internistom i gastroenterologom, którzy mają najczęstszy kontakt z pacjentami z chorobami wątroby, kandydatami do przeszczepienia czy też chorymi w trakcie leczenia immunosupresyjnego, którzy korzystają z pomocy ochrony zdrowia.
Spis treści:
Wprowadzenie
Rozdział 1. Przed przeszczepieniem
Rozdział 2. Operacja
Rozdział 3. Okres pooperacyjny
Rozdział 4. Po wypisaniu ze szpitala
Rozdział 5. Historie pacjentów