

Indeks: 3722-1
Wydawnictwo: Medical Education
Autor: (red.) Zubilewicz Tomasz, Wojtak AndrzejWydanie: 1Rok wyd: 2021Ilość stron: 328Format: 16,0 x 24,0 cmOprawa: miękkaISBN: 978-83-66892-02-6
Indeks: 20273-1
Wydawnictwo: Media-Press
Autor: Dobrzańska Anna, Obrycki Łukasz, Socha PiotrWydanie: 1 - poprawioneRok wyd: 2023Ilość stron: 708Format: 16,0 x 23,0 cmOprawa: miękkaISBN: 978-83-89809-47-6
Zasady dostawy
Zasady zwrotu
Edukacja diabetologiczna jest elementem całościowego postępowania terapeutycznego w cukrzycy. Jej głównym celem jest kształtowanie kompetencji pacjenta do samozarządzania cukrzycą, we współpracy z zespołem interdyscyplinarnym, rodziną i najbliższym otoczeniem, zorientowanych na osiągnięcie indywidualnych celów leczenia oraz zadowalającej jakości życia. Przygotowanie pacjenta do samoopieki, samokontroli i jego rodziny do świadczenia opieki nieprofesjonalnej jest jednym z zadań zawodowych pielęgniarki i położnej mających swoje uregulowania prawne.
Podstawą do stworzenia niniejszego opracowania jest podjęcie próby doskonalenia jakości edukacji diabetologicznej prowadzonej przez pielęgniarkę i położną na stanowisku edukatora ds. diabetologii. Stanowi pracę twórczą grupy pielęgniarek i położnych zaangażowanej w opiekę nad osobą z cukrzycą.
Niezmiernie ważnym elementem prezentowanego standardu są:: „Mierniki i instrumenty oceny jakości edukacji diabetologicznej prowadzonej przez pielęgniarkę i położną na stanowisku edukatora ds. diabetologii”. Uwzględniono również propozycję kryteriów kategoryzacji pacjentów według zdolności do samokontroli i samoopieki oraz zapotrzebowania na edukację diabetologiczną. Pomocne w praktyce mogą być indywidualne karty edukacji diabetologicznej oraz procedury.
Standard to pożądany i osiągalny poziom wykonania, według którego jest oceniana rzeczywista praktyka. Celem standardu jest zapewnienie dostępu do aktualnej wiedzy pielęgniarskiej/położniczej, poprawienie procesu podejmowanych interwencji pielęgniarskich/położniczych, poprawa jakości świadczonych usług pielęgniarskich/położniczych, zabezpieczenie przed prawnymi skutkami niepowodzeń procesu pielęgnowania, w przypadku postępowania zgodnego z wytycznymi, optymalizację kosztów i jakości pielęgniarskich świadczeń zdrowotnych w obszarze diabetologii.
Standard praktyki klinicznej na stanowisku edukatora ds. diabetologii wskazuje na konkretne kompetencje profesjonalisty odpowiedzialnego za edukację pacjenta diabetologicznego, które gwarantują odpowiedni poziom jego wiedzy i umiejętności, a także kształtują otwartą, kreatywną postawę.
Standard umożliwi edukatorom ds. diabetologii optymalny udział w realizacji zadań systemu ochrony zdrowia w stosunku do osób chorych na cukrzycę przez zmiany sposobu organizacji i udzielania świadczeń zdrowotnych.
Spis treści:
Standard I. Standard pielęgniarskiej praktyki klinicznej na stanowisku E. Ds.
D 1
Standard II. Gromadzenie i ocena danych prowadzona przez pielęgniarkę/
położna na stanowisku E. Ds. D 1
Standard III. Formułowanie diagnozy
pielęgniarskiej do celów edukacji diabetologicznej
Standard IV. Planowanie
edukacji diabetologicznej przez pielęgniarkę/ położną na stanowisku E. Ds.
D
Standard V. Realizacja planu edukacji diabetologicznej przez pielęgniarkę/
położą na stanowisku E. Ds. D
Standard VI. Ewaluacja edukacji
diabetologicznej prowadzonej przez pielęgniarkę/położną na stanowisku E. Ds.
D
Standard VII. Współpraca interdyscyplinarna w edukacji diabetologicznej
prowadzonej przez pielęgniarkę/położną na stanowisku E. Ds. D
Standard VIII.
Rozwój umiejętności zawodowych pielęgniarki/położnej na stanowisku E. Ds.
D
Standard IX. Doskonalenie jakości opieki sprawowanej przez pielęgniarkę/
położną na stanowisku E. Ds. D
Standard X. Postępowanie według zasad etyki
zawodowej pielęgniarki/ położnej na stanowisku E. Ds. D
Standard XI.
Prowadzenie badań naukowych przez pielęgniarkę/położną na stanowisku E. Ds. D.